ESOB Başkanından Festival ve Şenlik açıklaması

ESOB Başkanından Festival ve Şenlik açıklaması

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Esbender Yılan, gurbet ile sılayı buluşturan festival ve şenliklerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

25 Temmuz 2017 - 23:30

BELEDİYE BAŞKANLARINA SESLENDİ

Festivallerle ilgili bir düzenleme yapılması gerektiğini açıklayan Başkan Esbender Yılan, “Tüm Belediye Başkanlarına sesleniyorum, Festival tarihlerini düzenlerken istişare içinde bulunsunlar. Festival ve yayla şenliklerinden dolayı gurbetçiler ve protokol bu tür organizasyonlara yetişemediği gibi tam katılımda sağlanamıyor. Esnaf Odası Başkanı olarak diyorum ki, her etkinlik düzenli olsun, tarihler birbirine çakışmasın. Katılımların yoğun, amacına ulaşmış, sonuç bildirgeleri rapor edilmiş, yaşanan eksikliklerin giderilmesi adına bir sonraki festival hazırlıklarına başlanılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

YAPILMASI GEREKEN FESTİVAL VE ŞENLİKLER

Ardahan ve İlçelerinde yapılması gereken festivallerin isimlerini de açıklayan ESOB Başkanı Esbender Yılan: “Ardahan’da Coğrafi İşaret alan ve balın gerçek anlamda tanıtılmasına katkı sunan Bal Festivalinin yapılmasını doğru ve zaruri buluyorum. Yine Kaşar peynirinin üretim merkezi olan Göle’de Kaşar Festivalinin yapılması da doğru bir karardır. 19 Mayıs’ta Posof’ta yapılan etkinlikler, baharın gelişiyle birlikte yoğun katılımlara neden oluyor, kesinlikle yapılmasından yanayım. 15 Haziran ve 15 Temmuz tarihleri arasında Damal’ın Yukarı Gündeş Köyünde dağlara yansıyan Atatürk Silueti ile birlikte yapılan Atatürk’ün izinde ve Gölgesinde Damal Şenliklerine Hanak İlçesinin de katılım sağlayarak birlikte organize edilmesi gerekiyor. Yine kışın Çıldır Gölü’nün tanıtılması için Kar ve Buz Festivalinin yapılması yeterli olacaktır. Bunun dışında her dağda her yaylada şenlik yapmanın bir faydasını göremiyoruz. Festival ve şenlikleri karışıklıktan çıkarırsak daha düzenli ve belirli tarihlerde yaparsak, gurbetçilerde yıllık izinlerini ve yaz tatillerini ona göre ayarlar ve baba ocağına gelirler, burada yazlık evde yaparlar” diye konuştu.

BÜYÜK YATIRIMLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

1992 yılında İl olan Ardahan’ın mevcut sorunlarının yeni yeni çözüme kavuştuğunu, büyük yatırımların tamamlanması için sabırla takipçileri olacağını da aktaran ESOB Başkanı Esbender Yılan, Ardahan’a atanan yeni valimiz Mehmet Emin Bilmez’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunduklarını da söyledi.

VALİ BİLMEZ, ARDAHAN’DA 5 YIL KALMALI

Vali Bilmez’e mevcut sorunları aktardıklarını ve Ardahan’a iyi bir valinin atanmasından duyduğu mutluluğu yaşadıklarını da belirten ESOB Başkanı Esbender Yılan, “Vali Bilmez, Ardahan’da sorunları tespit ediyor, Ardahan’ı tanımaya çalışıyor. Ümit ederiz ki yeni Valimizin Ardahan’da uzun süre kalarak özellikle büyük yatırımların tamamlanması için katkı sunar. Çünkü sizinde bildiğiniz gibi Ardahan’a atanan önceki valiler, tam ili tanımışken sorunları çözüme kavuşturacağı zamanda Ardahan’dan ayrılması duraklama dönemlerinin yaşanmasına neden olmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

BAL FESTİVALİ 25 AĞUSTOS'YA YAPILACAK

Ardahan Valiliği ile Ardahan Belediyesinin birlikte organize edeceği öğrenilen Ulusal Bal ve Kültür Festivali 25-26-27 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Ardahan Bal Festivali öncesi Valilikte bir araya gelen, Ardahan Valiliği, Ardahan Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Arıcılık Birliği, Ziraat Odası, Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Aras Edaş Ardahan İl Koordinatörlüğü, 25 Ağustos'ta başlayıp, 27 Ağustos'ta bitecek olan yılın son festivali olan Ardahan Bal Festivalinin Kurban Bayramına bir hafta kala yapılıp, bitmesine karar kılındı.

FESTİVALDE İL DIŞINDA GELENELERE İZİN VERİLMEYECEK

Burada alınan en önemli kararı açıklayan ESOB Başkanı Esbender Yılan: “Bu yıl festival alanı il dışında gelen pazarlamacılara kapalı olacak. Festivalde kayıt dışı esnaf olmayacak. Ardahan esnafının dışında hiçbir esnaf festivalde stant açmayacak. Ardahanlı kapsalar et satacak, Ardahan’da vergi ödeyen esnaf festivalde olacak. Seyyar satıcı, seyyar pazarlamacı ve yabacı esnafların Ardahan’da kaydı olmayanların festivale girişi mümkün olmayacak. Karar böyle alındı” ifadesini kullandı.

Bu haber 1578 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak Parti mitingine yağmur engeli
Ak Parti mitingine yağmur engeli
Atalay ve ekibinden Federasyona ziyaret
Atalay ve ekibinden Federasyona ziyaret