Reklam
DSİ’den Kura Nehri açıklaması!

DSİ’den Kura Nehri açıklaması!

31 Aralık 2018 - 00:10
Reklam

KURA NEHRİ’NİN TAŞKINLARI KONTROL ALTINA ALINDI

Ardahan İl Merkezinin içerisinde geçen Kura Nehri’nin taşkın koruma inşaatı tamamlandı.

Devlet Su İşleri (DSİ), Ardahan ilinde yaptığı yatırımlarla derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ardahan il merkezini Kura Nehrinin taşkınlarına karşı daha güvenli hale getiren yaklaşık 8 milyon 250 bin lira maliyetli Ardahan il Merkezi Kura Nehri Taşkın Koruma İnşaatı tamamlandı. 

Bu proje kapsamında; Kura Nehrinin sağ ve sol sahilinde toplam bin 856 metre betonarme duvar, tarihi köprü ile uyumlu olması amacıyla 380 metre kâgir duvar, 36 metre istifli taş tahkimat olmak üzere toplam 2.273 metre ıslah duvarı ve Alabalık Deresinin Kura Nehri’ne bağlandığı noktada 1 adet 9 metre genişliğinde ve 13 metre uzunluğunda araç ve yaya geçidi yapıldı. 
Bu proje sayesinde Ardahan İl Merkezinden geçen Kura Nehrinde meydana gelen taşkının önemli bir kısmı, bu taşkın koruma inşaatının baş kısımlarında yer alan Halilefendi Çayırlarında ötelemeye tabi tutulduktan sonra ıslah çalışması tamamlanan bu taşkın koruma projesi ile şehir merkezinde can ve mal kaybına sebebiyet verilmeden akışına imkân sağlandı.

Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “ Kura Nehri Taşkın Koruma Tesisi ile Ardahan il merkezimizde taşkın riskini önleyeceği gibi, ıslah güzergâhı çevresinde meydana getirdiği müspet çevresel etki nedeniyle vatandaşlarımızın da yoğun memnuniyetine mazhar olmuş bir projedir. Bu tesislerin yapımı sırasında gösterdikleri iyi niyet ve desteklerinden dolayı Ardahan Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez’e, Ardahan Milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Orhan Atalay‘a, askeri erkâna, belediyemize, vatandaşlarımıza ve emeği geçen DSİ ve yüklenici firma çalışanlarına teşekkür ederiz. 
Bu yatırımların yapılmasındaki desteklerinden ve bütçe imkânı saplayarak 2018 yılında bu projemizi tamamlamamızı sağladık-larından dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli ve DSİ Genel Müdürümüz Sayın Mevlüt Aydın‘a en kalbi teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Ardahan ilimize hayırlı olsun. DSİ çalışır, Ardahan gelişir, Türkiye gelişir.”

                                                                   Ardahan Haber

Bu haber 1291 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Göle’yi yasa boğan ölüm!
Göle’yi yasa boğan ölüm!
Ziraat Odasından önemli duyuru
Ziraat Odasından önemli duyuru