Reklam
Demir: Projelerini açıkladı, Taştan: İYİ Parti’ye yüklendi!

Demir: Projelerini açıkladı, Taştan: İYİ Parti'ye yüklendi!

18 Ocak 2019 - 21:43 - Güncelleme: 18 Ocak 2019 - 21:53
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Belediye Başkan Adayı Faruk Demir, yerel ve ulusal basın mensuplarıyla Lezzet-i Kür restoranında bir araya gelerek projelerini açıkladı.

İl Başkanı Yalçın Taştan, Merkeze İlçe Başkanı Vedat Temel ve partililerin hazır bulunduğu toplantıda İl Başkanı Yalçın Taştan, CHP’nin seçim sürecini, İYİ Parti Adayı Mete Özdemir ve HDP İle ilgili açıklamalarda bulundu.

Projeleri hakkında açıklamalarda bulunan CHP Ardahan Belediye Başkan Adayı Faruk Demir, maddeler halinde küçük bir kitapçık haline getirdiği projeleri sıralarken, Nisa Süresinin 58. Ayetinde yer alan, “Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir” ayetiyle başladı.

KURA NEHRİ ÜZERİNDE PORSUK ÇAYI PROJESİ       

İlk olarak Kura Nehri üzerinde, Ardahan Kalesi ve boşaltılan askeri alan, tıpkı Eskişehir porsuk çayı düzenlenmesi gibi projelendirileceğini ifade eden Demir, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen rehberliğinde bu projenin şehre kazandırılacağını dile getirdi.

Çağdaş standartlara uygun bir otobüs terminalinin şehirde faaliyete geçireceklerini beyan eden Demir, başta Kongre Caddesi olmak üzere otopark sorununu da çözeceklerini dile getirdi.

KÜLTÜR MERKEZİ PROJESİ

Başta yöresel ürünler olmak üzere (bal, peynir, kaz vs.) gibi, el sanatları ve bölgesel ürünlerin teşhiri ile satışının yapıldığı marka sokaklar düzenleneceğini söyleyen Demir, mahallerinin ihtiyacına göre park, yeşil alan, kreş, muhtarlık, taziye evi, cami gibi gereksinimleri hızla halkın hizmetine sunacaklarını beyan etti.

İçerisinde tiyatro, sinema, konser ve konferans salonlarının bulunduğu, başta bağlama, gitar, piyano ve keman gibi müzik aletlerinin kursları olmak üzere çeşitli sanat dalları kursları ve bilim atölyelerinin oluğu bir kültür merkezi inşa edeceklerini dile getiren Başkan Adayı Demir,

“Düzenli kentleşme ve mimari bütünlüğe önem vereceğiz. Çarpık kentleşmenin önüne geçeceğiz. Ayrıca çatılarda oluşan buz sarkıtları ile cadde ve kaldırımlardaki buzlanmanın vatandaşların günlük hayatını etkilemesine izin vermeyeceğiz. Çağdaş dünyada alınan tüm önlemleri Ardahan’da hayata geçireceğiz. İlimizdeki tüm taksi durakları tek tip insani ihtiyaçların hepsinin giderilebileceği şekilde belediyecimizce yapılıp taksici esnafın hizmetine sunulacaktır” dedi.

KESİMHANE, ET ENTEGRE TESİSİ PROJESİ

Ardahan ekonomisinin lokomotifi olan hayvancılığı geliştirip mera hayvancılığının artırılması için köylüye önderlik yapacaklarını dile getiren Demir, “Köy bazında mera ve tarım arazileri kooperatifleri oluşturacağız. Kuracağımız üst birlik vasıtasıyla toplu mera kullanımı ve mera hayvancılığı sayesinde ekonomimiz güçlenecek. Sonrasında kesimhane, et entegre tesisleri, deri işleme sanayi ve pazarlaması belediyemiz öncülüğünde yapılacaktır. Ayrıca Belediye bünyesinde şirket aracılığıyla kaz yetiştiriciliğini teşvik edip, kaz etinin dışında, ciğer ile tüyünü Türkiye ve dünyaya pazarlamaya öncülük edeceğiz. Esnaf, sanatkâr, işadamı her alanda üretici kişi ve şirketin yanında olacağız. Belediye bünyesinde AR-GE, yatırım ve finans danışmanlık birimleri kuracağız” diye konuştu.

BELEDİYE OLARAK ÖĞRENCİLERE BURS VERECEĞİZ

Demir projelerinin şu şekilde sıraladı: “Öğrencilere belediye olarak burs desteği sağlayacağız. Belediyeye ait parklarda ücretsiz internet olacak. Üniversite ve şehir içi ulaşımda bazı gün ve saatlerde yaşlı vatandaşlara, öğrencilere ulaşım desteği sağlayacağız. Belediye olarak ihtiyaç sahibi ailelere yardımlarda bulunacağız. Yardım ve bakıma muhtaç yaşlılara evde bakım hizmeti sağlayacağız.  Ardahan 12 ay yaz ve kış turizmi açısından bacasız bir sanayiye kavuşacak. Yalnızçam Kayak tesisimiz, Çıldır Gölümüz, kalelerimiz, iki sınır kapımız, festivallerimiz ve büyük gayret göstererek getirmeye çalışacağımız Doğu Ekspresi treninin Ardahan’a uzamasıyla turizmimiz hak ettiği noktaya gelecek.”   

KİMSE CHP’NİN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR

31 Mart’ta yapılacak Mahalli seçim sürecini değerlendiren CHP Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan, CHP’den aday adayı olan daha sonra İYİ Parti’den Belediye Başkan aday olan Mete Özdemir’in etik davranmadığını ifade ederek  “İYİ Parti tabi ki Ardahan’da aday çıkartacaktır. Bizler Ardahan’da İYİ Parti’yle ittifak yapmadık. Her ne kadar çeşitli illerde bu partiyle ittifak yapmış olsak da Ardahan’da aday çıkarmalarını saygıyla karşılıyoruz. Ancak burada İYİ Parti’den aday olan bizim eski CHP Belediye Başkan adayımız burada etik olmayan bir davranış içerisine girmiştir. ‘Efendim CHP Ardahan’a aday dayatması yapmıştır’ diyor bu arkadaş. Şimdi bu arkadaşa sormak lazım, sen aday gösterildiğinde CHP demokratik bir parti olacak, ancak sen aday gösterilmediğinde CHP aday dayatması yapıyor diyeceksin. Kusura bakma senin bu yaptığın etik değildir. Ben varsam her şey iyi, ben yoksam her şey kötü anlayışıyla siyaset yapılmaz.

 ADAY OLMADIN DİYE CHP’YE DİL UZATAMAZSIN

Sen CHP sayesinde gelip Ardahan Belediye Başkan adayı oldum. Bizler hepimiz sana bu partide kucak açtık. Az bir farkla seçimi kaybettik, kazanabilirdik de ama olmadı. Ama sen bugün kalkışmışsın CHP aday dayatması yaptı deyip partiyi eleştirip başka bir partiden aday oluyorsun. Aday olabilirsin bu senin en doğal hakkın ama bizim adayımıza merkezi atama deyip eleştiri hakkına sen sahip değilsin. Çünkü sen de bu partiden gelip 2014 yılında Başkan adayı oldun. Bizim adayımız Faruk Demir beyefendi yapılan uzun istişareler sonucu Teşkilatımız ve Genel merkezimizin onayıyla başkan adayımız olarak belirlenmiştir. Mete Bey’de bizim aday adayımızdı. Genel Merkezden arkadaşlarımız geldi, Ardahan’da kendisiyle de görüştüler. Ama aday olarak gösterilmedi. Siyasette bu vardır, AK Parti’de, MHP’de de bu vardır. Görüyorsunuz; AK Parti mevcut Başkanlarla bile yollarını ayırdı. Ama ben aday gösterilmedim diye kimsenin CHP’yi haksız yere eleştirmesine göz yumamayız. Ardahan’da kimse CHP’den üstün değildir. Büyük olan üstün olan CHP’dir. Kimse kendini partinin üzerinde görmesin. Halkımız zaten bunun cevabını sandıkta en iyi şekilde verecektir” ifadelerine yer verdi.

İYİ PARTİ CENTİLMENLİK ANLAŞMASINA UYMADI

İYİ Parti ile CHP arasında bazı illerde yapılan seçim ittifakının Ardahan’da gerçekleşmediğini açıklayan Taştan: “CHP’den Belediye başkan aday adayı olan Mete Özdemir’in İYİ Parti’den Belediye Başkan adayı gösterilmesinin ise iki parti arasında yapılan centilmenlik anlaşmasına yakışmadığını ve uymadığını belirtmek istiyorum. Kaldı ki Özdemir’in İYİ Parti’de aday olması CHP için hiçbir anlam ifade etmiyor. Yel kayadan ancak toz alır” diyerek İYİ Parti Genel Merkezi yetkililerine sert çıktı.

HDP tabanından da oy alacaklarını söyleyen Taştan, Ardahan’da barış ve kardeşliğin güçlü olduğunu, HDP seçmeninin şehirde önemli bir potansiyelinin olduğunu, seçimlerde zaferle ayrılacaklarını söyledi.

Kaynak göstermeden haberlerimizi kullanmayınız! 

Ardahan Haber

Bu haber 2630 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Beyaz öztürk
    5 ay önce
    CHP Ardahan adayı o*** sayin Faruk Demir beyin cesaret gösterip bir an önce HDP il bınasını zayeret edip HDP seçmenin den olumlu bir cevap alacağina inaniyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AYI ÇÖPÜ PAYLAŞMIYOR! GELMEYİN
AYI ÇÖPÜ PAYLAŞMIYOR! GELMEYİN
Gültekin ve kurmayları kaldırımları yeniliyor
Gültekin ve kurmayları kaldırımları yeniliyor