Reklam
Büyük tehlike Durançam HES Barajıdır; Sorumlusu da Orhan...

Büyük tehlike Durançam HES Barajıdır; Sorumlusu da Orhan Atalay'dır

03 Temmuz 2019 - 14:31

Merkezi İstanbul'da bulunan Göle Serinçayır Köyü Dernek Başkanı Acar Dağ, Göle için ikinci büyük tehlikenin Durançam HES barajı olduğunu belirterek, Milletvekili Orhan Atalay’a çağrıda bulundu.

Göle’de orman katliamlarının yaşandığına dikkat çeken Acar Dağ, sosyal medya hesabında  kaleme aldığı yazıda şu satırlara yer verdi: “Orman katliamını durdurmak için herkes seferber olmuş durumda, jandarma tim kurmuş kaçakçıların yakalandığı haberi geliyor olsa da, asıl en büyük tehlikeyi farkında değiliz. 
Kurulacak HES’ler ile birlikte sular boruların ve tünellerin içine hapsedildiğinde, can suyu adı altında bırakılacak su, ekolojik döngü için yeterli olmayacaktır. Su Kullanım Hakkı anlaşması çerçevesinde suyun %90’ının şirketlerin kullanımına tahsis edildiği dikkate alındığında, can suyu adı altında doğada kalan %10 suyun mevcut doğal dengeyi tamamen bozacağı aşikârdır. 

Göle'de pirinç tarlası mı var yoksa pamuk mu? Altı ay karla örtülü olan Göle, altı ay ise her gün yağış alan bir bölge, ekinimiz çayırımızı Allah suluyor zaten, senin suyunu başka bölgeye verecekler, ayrıca hidroelektrik santrali olacak. 30 km alanı etkileyecek olan HES. Bu da bölgemizin sonu demektir. Durançam Barajı Göle merkezi bile etkileyecek. Akarsularımızı, yeraltı sularımızı başka bölgelere kaydırılacak ve HES barajı ile doğamızın dengesini alt üst edecek. Göle gözden çıkartılmış. Buna dur diyecek halkı ikna etmiş kandırmışlar. Bölgemizde yaz aylarında 1500 çeşit bitkinin yetiştiği coğrafyamız dünyanın hiç bir yerinde yoktur. 

Bölgemiz için bu bir faciadır. Bunun etkisini yıllar sonra göreceksiniz. Baraj çalışması başladığı yıl bu durumu sosyal medyada paylaşmıştım ama HES'in iyi bir şey olduğunu zanneden bazı kişiler bana tepki göstermişti, orman katliamını fark edip gündeme taşıdığım için de Göle'de orman kaçakçıları bana tepki gösterdiler, ekmeğimizle oynama geçimimizi ormanda sağlıyoruz dediler. 
Ormanı keserek geçim sağlanmaz, öyle bir hakkınız yok, Tüm göle ayaklandı orman için ama kaçakçılar hiç tınlamadan kesmeğe devam edince jandarmaya yakalandılar haberini duyunca çok mutlu oldum. 
Derneklerimiz ve halkımız orman katliamını durdurmak için şahlanmışken Durançam HES barajını da durdurabilir. Baraj yapımında başrol oynayan Göle'ye baraj yapmakla en büyük kötülüğü yapan Orhan Atalay’dır, Göle'ye kötülük yapmayın orası Göle; Esenyurt değil.”

Bu nedenle bu işin sorumlusu başta Ardahan AKP Milletvekili olmak üzere halka anlatılan sulama barajı yapıyoruz denilse de, bu barajla nereyi sulayacaklarını halka anlatmadılar, 

Bu haber 2129 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • yasin KAYIKÇI
  7 ay önce
  İyi güzel yazı yazıyorsunuz da bari doğayla ilgili yazın Köprülü, Duran çam, Çayır başı, tahta kınan, köylerinin kanalizasyonu nereye akıyor biliyormuşsunuz? 1.Bağ***ı*** kanalizasyon kura nehrine önlem alınmadan bırakı*** hayvan pislikleri akan suyun etkisiyle Uğurtaş’ı, Kuzu pınarı, Yeleçli, Belli Tepe, Dedeşen(beşevler eski adı veya sarme köprüsü)istikametinde Yiğit konağı, Cicor, Kalecik. Yeniköy, etrafından. Ardahan ovasına akıyor 2 Eskiden her çeşit balık olurdu insanlar yüzerdi. Bin bir çeşit kuş vardı. Şimdiyse su kokuyor ve pislikten geçilmiyor çayır biçiliyor hayvanlar yemiyor suda balık kalmadı 3. Göle’den gelen suda aynı vaziyette arıtma tesisi yok özellikle çayır başı, tahta kıran Bu bakımdan önemli o*** arıtma tesislerinin yapılması asıl mesele bu. Önlemler alınmasa gelecek 10 yıl içinde hiçbir ürün alınamaz. Doğa kendini yeniliyor ama biz yerimizde sayıyoruz
 • Şahin Tahiroğlu
  7 ay önce
  Orhan Atalay ancak kendi avanesi nın menfaatini düşünür. Krediler işe almalar v.s. Göle toki yanındaki öğretmenevi sadece Orhan Atalay \'ın yakınlarının konaklama yeridir.Ahmet Kerdige orhan Atalaydan izinsiz kimseyi öğretmen evine almıyor.Göle ilçe milli eğitim müdürü korkudan Orhan Atalay a sesini çıkarmıyor.öyle değilmi müdür bey.
 • Ardahanlı Öz
  7 ay önce
  ATALAR VE AKIN. Bu ikisinden Ardahan\'ımızın kurtulması lazım. Çevirdikleri işler, kırdığı kalpler bardağı taşırmaktadır.
 • Mehmet AVŞAR
  7 ay önce
  Orhan ATALAY herşeyden hesap vermelidir
 • ali yamaç
  7 ay önce
  Atalay soy ismi yılardır Ardahan bela olmdımı dedesi orhon atalay senetör değilmiydi ardahana ne getirrrrrdi
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İLK KAR TRENİ, ÇILDIR’A GELDİ
İLK KAR TRENİ, ÇILDIR’A GELDİ
FİDAN ATMACA’YA YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ ÖDÜLÜ
FİDAN ATMACA’YA YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ ÖDÜLÜ