Reklam
BU YAZI, ARDAHAN’I İLGİLENDİRİYOR

BU YAZI, ARDAHAN'I İLGİLENDİRİYOR

07 Ağustos 2019 - 14:38 - Güncelleme: 07 Ağustos 2019 - 15:02
Reklam

60 KM TREN YOLU İSTİYORUZ

Ardahan’a sadece 60 Km uzaklıkta bulunan Yukarıcanbaz Köyünde tren istasyon alanı ve gümrükleme merkezinin kurulması için kamuoyunda yoğun bir talep var.

Ardahan Gazeteciler ve Foto Muhabirleri Cemiyeti Başkanı Özkan Karakaya, Tren yolu hattı üzerinde Yukarıcanbaz köyü yakınlarında kurulması planlanan istasyon alanı ve gümrükleme merkezinin akıbetini merak ettiğini söyledi.

VALİ MASATLI VE MİLLETVEKİLİ ATALAY TCDD’DEN TALEP ETMİŞTİLER

Karakaya: “Bilindiği gibi, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ve Vali Mustafa Masatlı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürünü ziyaret etmiş, Çıldır Yukarıcambaz İstasyon projesine başlanılmasını talep etmiştiler. Gerçekleşen ziyarette Yukarıcambaz köyüne istasyon talebi olumlu karşılanmıştı” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ‘BTK ARDAHAN’IN DA PROJESİDİR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda Ardahan ziyaretinde Yukarı Cambaz İstasyonuyla ilgili söylediği sözleri hatırlatan Karakaya:  “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi, Türkiye'nin ve aynı zamanda Ardahan'ın da projesidir. Demir-İpek yolu güzergâhındaki Çıldır'ın Yukarıcanbaz köyünde gümrük işletme merkezi ve donatılarıyla birlikte Canbaz İstasyonu kuracağız. Ardahan'ın turizm potansiyeli ön plana çıkacak ve sektörlerin gelişimine katkı sağlanacak” demişti.

TREN, GİRDİ MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜR

Son yıllarda yaşanan ekonomik durgunluk Ardahan ve ilçelerinde  daha çok hissedildiğini aktaran AGFMC Başkanı Karakaya: “Girdi maliyetlerin yüksek olduğu ilimizde fiyatlar çok yükseliyor. Bu durum başta inşaat sektörü olmak üzere batıdan doğuya gelen her ürünü beşe katlıyor. Ardahan’da inşaat sektörünün tamamen durduğu, esnafın siftah yapamadığı, büyük marketlerin küçük esnafı bitirdiği bir dönemde çözümün, Tren yolu hattı üzerinde bulunan Yukarıcanbaz köyü yakınlarında kurulması planlanan istasyon alanı ve gümrükleme merkezinin yapılmasıyla Ardahan’a uzanacak tren yolu sayesinde girdi maliyetleri düşecektir. Bu durumda Ardahan’a ürünler pahalı yansımayacağı gibi, bölgede ticaret hareketliliği artacaktır. Esnaf ürünü pahalı almadığı için daha ucuza satacaktır, bu durumda göç önlenmiş olacak alış verişte ciddi bir hareketlenme olacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ANKARA’YA ÇIKARMA YAPILMALI

Ardahan’ın kurtuluşunun bu projeye bağlı olduğunun altını çizen Karakaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Vali Mustafa Masatlı Başkanlığında Belediye Başkanları, Ardahan’da ki siyasiler, STK’lar ve kanaat önderleri ortak bir çalışma gurubu oluşturup Ankara’ya bir çıkarma yapmalıdırlar. Heyetin Ankara’da isteyeceği en büyük yatırımların başında Tren yolu hattı üzerinde bulunan Yukarıcanbaz köyü yakınlarında kurulması planlanan istasyon alanı ve gümrükleme merkezinin yapılması, tren yolunun bir kılçıkla Ardahan’a ulaşması, Aşıkşenlik Tüneli’nin bir an önce tamamlanması, Ilgar Tünel inşaatının yeniden başlanılması, Sahara Tünel projesinin hızlandırılması ve Ardahan-Ardanuç arasına tünel projesinin hazırlanarak yatırım programına alınması için çeşitli ziyaret ve görüşmelerde bulunması büyük bir elzemdir.”

Bu haber 4572 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • mehmet Avşar
  3 ay önce
  Serka\'dan Ardahan Üniversitesine 1.2 Trilyon para geldi. Şu anlık Eski Rektörlük Binası Merkezinde açılmış bir eğitim yeri yok. Ardahan için bir hazin son daha. Yaşasın Para.
 • Yapılmalı artık
  4 ay önce
  Sayın cumhurbaşkanım sizin imzaniz turkiyeyi ayağa kaldırır yukarı cambaz ve çıldır tarafına istasyon fabrikalar kurulmalıdır iş sahası olursa nüfus çoğalır turizm için göl etrafına cafeler oteller yapılsın iş adamları el atarsa çıldır çok güzel olacak turkiyede tek olacak inanıyorum
 • Kadir Çimli
  4 ay önce
  Düşüncelerinden ötürü kardeşim kutlarım Ardahan bunları hak ediyor fazlasıyla inşallah hükümette bunların oluşumunda desteğini esirgemeyecektir Ardahan çok acılar görmüş Bir şehir dir inşallah yarınları güzel olacak
 • BİR ARDAHAN LI
  4 ay önce
  Bu konuyu kaleme a*** sayin gazeteci karakaya,ya teşekürler inşallah tüm yetkililerde elinden geleni serhat ardahan esirgemez saygilarimla
 • Levent
  4 ay önce
  Ardahanımıza desteklerinizi bekliyoruz sayın cumhurbaşkanım ve bu arada emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler
 • Yüksel YENİ
  4 ay önce
  Ardahan Vekilimiz Prof Dr Orhan Atalay,memleket ve millet için faydalı o*** her hizmetin,her yatırımın ve her projenin takipçisi olduğunu ve olacağını biliyorum.Bu nedenle bahsi geçen yatırıma da aynı anlayışla yaklaşacağını biliyor ve inanıyorum.Dolayısıyla telaşa gerek yok diye düşünüyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GENÇ PARTİ, POSOF VE SINIRA ÖNEM VERİYOR
GENÇ PARTİ, POSOF VE SINIRA ÖNEM VERİYOR
TEŞEKKÜRLER TÜRKAN DELİ
TEŞEKKÜRLER TÜRKAN DELİ