Reklam
BELEDİYEDEN KORONA SEFERBERLİĞİ

BELEDİYEDEN KORONA SEFERBERLİĞİ

26 Mart 2020 - 15:11 - Güncelleme: 26 Mart 2020 - 15:57

CADDE VE SOKAKLAR İLAÇLA YIKANDI

Covid-19 salgının ülkemizde görülmesiyle birlikte alınan tedbirler kapsamında Ardahan Belediyesi kentin cadde ve sokaklarında sürekli olarak yıkama ve dezenfekte çalışması yürütüyor. Salgının ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren yoğun bir çalışma yürüten Ardahan Belediyesi, toplu taşıma araçları ve vatandaşların kalabalık şekilde bulunabileceği bölgelerde yaptığı dezenfekte çalışmalarının ardından, kentin ana cadde ve sokaklarında temizlik ve yıkama çalışmaları yürütüyor.

ARDAHAN BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİ FIRIN VE KASAPLARI DENETLEDİ

Ardahan Belediyesi Veteriner ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından ekmek fırınları, kasaplar ve marketlerin et reyonları denetlendi.
Ekmek gramajları, çevrenin rahatsız edilmemesi için bacaların kontrollerinin yapıldığı denetimlerde halk sağlığına uygun şekilde üretim yapmayan fırınlara uyarılarda bulunuldu. Yapılan denetimlerde kurallara uymayan ve çevre kirliliğine neden olan fırınlara eksikliklerinin giderilmesi konusunda ikaz tutanağı düzenleyerek bir hafta süre verildi.
Sabahın erken saatlerinden itibaren aralıksız denetimlerini sürdüren zabıta ekipleri baca filtrelerinin kontrolünün yanı sıra ekmek yapılan elleri, unlu mamullerin hamura çevrildiği yerleri, tuvaletleri ve tartıyı da kontrol etti. Ekmekleri tek tek tartarak gramajlarını kontrol eden ekipler ekmek yapılan ellerinde hijyenik olup olmadığını kontrol ederek uyarılarda bulundu.
Vatandaşların sağlıklı şartlarda kesilen ve korunan hijyenik et ve et ürünleri tüketmeleri için denetimlerine devam eden Zabıta Müdürlüğü ekipleri, işyeri açma ruhsatı ve fiyat tariflerini inceledi.
Hijyen koşullarını denetlerken eksikleri olan işletmecilere uyarılarda bulunuldu. Soğuk hava depolarının da detaylı olarak incelendiği denetimlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.

PARKLARDAKİ BANKLAR KALDIRILDI

Ardahan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, korona virüs tedbirleri kapsamında, toplum sağlığı açısından salgın hastalık nedeniyle risk grubunda olan 65 yaş ve üzeri vatandaşları evlerinde kalmalarını sağlamak için parklardaki bankları kaldırmaya başladı.  

ARDAHAN BELEDİYESİ’NDEN EVLERE SERVİS

Ardahan Belediyesi yayımlanan genelge ile Korona virüsü salgınında en büyük risk grubunu oluşturan 65 yaş üstü vatandaşlar için seferber oldu, oluşturulan ekiplerle Korona virüsü nedeniyle evlerinde olan 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların yardımına koştu.

ZABITA EKİPLERİNDEN KORONA VİRÜS MESAİSİ

65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından Ardahan Belediyesi Zabıta Ekipleri denetim yaptı. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı’nca 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı uygulandı. Ekipler broşürlerle esnafı salgın hastalıklara karşı bilgilendirdi. Özellikle toplu taşıma, otobüs durakları ve otogarda hijyen konusunda hassas davranılması için vatandaşı ve işletme sahiplerini uyardı. Zabıta Ekipleri vatandaşa ‘EVDE KAL´ çağrısı yaptı.

HALK PAZARINDA SIKI DENETİM

Ardahan Belediyesi, Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de tespit edilen Korona Virüs vakalarının artışı nedeniyle ilimizde kurulan Kapalı Halk Pazarlarında hijyen denetimlerini sıklaştırdı.

Vatandaşların daha güvenli ve kaliteli alışveriş yapması amacıyla gerçekleştirilen denetimlerde, pazar esnafının hijyen kurallarına uyup uymadıkları kontrol edildi. Ardahan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, temizlik ve hijyen kurallarına uymayan pazar esnafına uyarılarda bulundu. Zabıta ekipleri pazar esnafına maske, eldiven dağıttı ve alışveriş yapan vatandaşların ellerine de pazar girişene dezenfektan ve kolonya sıktı.

BELEDİYE’DEN 13 MADDELİK TEDBİR

Ardahan´da Korona (Covid-19) virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla; olağanüstü önlemler alarak belediye birimleri toplu kullanım alanlarında yoğun bir çalışmayla dezenfeksiyon çalışması gerçekleştiren Ardahan Belediyesi, yine korona virüsü tedbirleri kapsamında alınacak 13 maddelik tedbir listesi yayınladı.

Belediye Başkanı Faruk Demir, acil olarak birim müdürleri ile belediyede toplantı yaptı. Toplantıda Koronavirüs ile mücadele kapsamında belediye olarak alınacak tedbirler ve görevlendirmeler görüşüldü.

Toplantıda belirlenen maddeler şu şekilde sıralandı;

1. Mesai saatleri dışında ihtiyaç halinde birim amiri ve personeli kurumda hazır bulunacaktır. Bu süre zarfında; hastalık, ölüm gibi haller dışında personelimizin il dışına çıkması yasaklanmıştır.
2. Teknik ve sahada çalışan personelin ikinci bir emre kadar vardiyalı sistemle çalışması uygun görülmüştür.
3. Su kesintileri, su arıza gibi durumlar azami derecede azaltılacak varsa sorun çözülecek, soruna çözüm ise hızlı şekilde ulaştırılacaktır.
4. Su depoları denetlenecek sık sık depo temizlenecek ve suda özellikle klorlama işinde hassas davranılacaktır.
5. Çöpler daha sık toplanacak. Sokaklar mutlaka çamaşır suyu ile yıkanacak ve dezenfekte edilecektir.
6. Özellikle zabıta ekipleri ve temizlik personeli dışarıda iş ve işlemleri yürütürken mutlaka eldiven kullanacaktır.
7. Toplu taşımalarda ve taksilerde zabıta denetimi sıkılaştıracak araçların temizliği çamaşırsuyu ve su ile yapılması sağlanacaktır.
8. İnsanların sokağa çıkmaması ile birlikte sokak hayvanları için gereken mama takviyesi yapılacak. Günün belli saatlerinde belli noktalara mama ve su bırakılacaktır.
9. Korona virüsten meydana gelebilecek bir can kaybında izole bir mezar alanı tespit edilecek ve hazır mezarlar açılacaktır. Mezarlık hizmetleri personelini ve cenaze hizmetleri aracını koruyucu önlemler alınacaktır.
10. korona virüsten dolayı gerçekleşen ölümlerde defin işlemi il sağlık müdürlüğünden alınacak görüş ile yapılacaktır.
11. Vatandaşı ve esnafı bilgilendirmek amaçlı dükkan ve apartman girişlerine uyarı afişleri asılacaktır.
12. Zaruri haller dışında evden çıkılmaması noktasında halk sms ve sosyal medya aracılığıyla bilgilendirilecektir.
13. Yoksul ailelerin tespit edilip temizlik malzemesi ve kolonya ihtiyacının karşılanması gerekmektir.

BAŞKAN DEMİR, HER ŞEY VATANDAŞIN SAĞLIĞI İÇİN

Yapılan çalışmalarını yerinde inceleyerek ekiplerden bilgi alan Belediye Başkanı Faruk Demir, “Her işin başı temizlik ve sağlık diyerek erkenden sokaklarımızı yıkamaya devam ediyoruz. Daha temiz ve pırıl pırıl bir Ardahan için çalışmaya devam. Bu süreçteki aldığımız bütün önlemler vatandaşlarımızın sağlığı için. Korona virüsle mücadele de vatandaşlarımızı da duyarlı olmaya, zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamaya davet ediyoruz” dedi.

Bu haber 415 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÖPRÜLÜ BELEDİYESİ, KORONAYA MEYDAN OKUDU
KÖPRÜLÜ BELEDİYESİ, KORONAYA MEYDAN OKUDU
BAŞKAN BOZKURT, SAĞLIKÇILARI UNUTMADI
BAŞKAN BOZKURT, SAĞLIKÇILARI UNUTMADI