Reklam
BALDA RENK TARTIŞMASI

BALDA RENK TARTIŞMASI

05 Ağustos 2019 - 13:42
Reklam

Ardahan Belediyesi tarafından düzenlenen 18. Ardahan Ulusal Kültür ve Bal Festivali için İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne yaptırılan ‘En İyi Bal Yarışması’ sonrası ortaya atılan iddialar henüz cevaplanmazken, sıralamanın değiştiği yönünde tartışmalar ve bal rengi ile ilgili sıkıntılar sürüyor.

MEHMET ÖZDEMİR: BALIN RENGİ SARIDIR

Ardahan ve çevresinde bu yıl bal renginin sarı olduğunu belirten Arı ve bal üreticisi Mehmet Özdemir, çoğunluğun sarı ve açık renkte olan balların gerçek bal olduğunu söyledi.

Bu yılki bal yarışmasına 22’inci numarayla Ardahan Tarım ve Orman Müdürlüğüne numune verdiğini açıklayan Özdemir:  “Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne verdiğimiz numuneler, ilgili komisyonlarca tahlil ve gözlem gereğince 1. 2 ve 3’üncüyü belirleyerek süzme bal yarışması yaptılar. Bizden başka 30 kişi altın sarısı bal renginde bal numunesi verdi. Diğer stantlara da bakarsanız Ardahan balının rengi altın sarısıdır ya biraz açıktır ya da koyudur. Ancak Ardahan Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 1’inci olarak seçtiği bal kırmızıdır,  geçen yılın ve Artvin’den karıştırılmış meyve balıdır. Bu balı birinci yaptılar.  Bizde komisyona bu yanlıştır bu bal Ardahan balı değildir bu yarışmayı iptal edin dedim ve benim balım 2’inci oldu. Ardahan balı birincidir çünkü ben coğrafi işaretli bal üretiyorum. Tüm marka tescillerim mevcuttur ve Türkiye’de de tektir. Benim balımın 1’inci veya 2’inci olması hiç önemli değil, burada Ardahan balına bir haksızlık yapılmıştır. Belediye Başkanımıza ve Sayın Valimize balda yaşanan sıkıntılarla ilgili kamuoyunu bilgilendirsinler. 30 tane balın rengi neden altın sarısı da o balın rengi kıpkırmızıdır. Bal festivalinde Ardahan balının birinci seçilmediğini gördük ve 2’incilik ödülümü de almaya çıkmadım.  CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu festival alanına geldi biz kendisine hakiki Ardahan balı verdik ve reklamda yapmadık. Ardahan’ın bu sene ki balının rengi altın sarısıdır. Bal yarışması için kurulan komisyonlar ve birlik başkanının karar vermeye hakkı yoktur, bizde bunu Ardahan balına haksızlık sayıyoruz inşallah yetkililer bu konuyu düzeltir” dedi.

Sulakyurt Köyünde arıcılık yapan Yener Altun ise; “Bal Festivali alanına standımızı kurduk. CHP Genel başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bal festivaline katıldı ama stantlarını ziyaret etmedi. Muhalefet partisinin genel başkanı bal stantlarımızı ziyaret etseydi, bal için iyi bir reklam olurdu” şeklinde dert yandı.

Bu haber 1025 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Burak
  4 ay önce
  Sıralama değiştirilmiştir. Gerekçe karı koca dereceye gitmiş. Başvuru esnasında karı koca başvurmaz diye böyle bir şart var mıydı? Yok. Neden aldınız o zaman başvuruyu. Dereceye giren karı kocaya neden haber verdiniz dereceye girdiklerini? Sonra ne oldu da dereceye karı koca giremez deyip iptal etiniz. Bunlar vahim bir durum. Asıl vahim o*** balı teslim a*** personelin değerlendirme komisyonuna girmesi. Yani balların kimlere ait olduğunu bilen biri komisyona giriyor. Bu nasıl bir tarafsızlık. Bu yıl olmadı. Skandal az kalır. Hak yendi. Üretici mağdur edildi.
 • Ardahan 75
  4 ay önce
  CHP\'den başka ne beklenir? En masum ve güzel bir bal yarışmasında dahi şike, torpil, hak etmeyeni birinci seçmek...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DAP DESTEĞİYLE SUSUZLUK TARİH OLUYOR
DAP DESTEĞİYLE SUSUZLUK TARİH OLUYOR
ELEKTRİK BORCUNA KIZDI, KENDİNİ YAKTI!
ELEKTRİK BORCUNA KIZDI, KENDİNİ YAKTI!