Reklam
BAL ÜRETİCİLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

BAL ÜRETİCİLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

15 Ağustos 2019 - 15:01
Reklam

Ardahan’da bu yıl bal rengi ile ilgili yaşanan tartışmalar cevaplanmazken, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen Ardahan çiçek balında sağım heyecanı yaşanıyor.

İlkbaharda zengin floraya sahip yüksek kesimlerindeki yayla ve dağlara bırakılan kovanlarda organik üretim yapılan Ardahan çiçek balı, kent ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Meşakkatli bir uğraşın ardından üretilen ve kendine özgü aromasıyla bilinen balın ilk sağımı yapıldı.
Ardahan Arıcılar Birliği'ne üye yaklaşık 735 arıcının 45 bin kovanında sofraları tatlandıracak balın sağımı gerçekleşiyor.

Arıcıların, akşam başladıkları ve gece geç saatler kadar sürdürdüğü bal hasadında, körük dumanı eşliğinde toplanan peteklerin önce sırları alınıyor. Daha sonra petek sağım makinesine konulan bal, burada süzüldükten sonra kavanozlara dolduruluyor.

ARDAHAN BALI 500 TL’DEN SATILMALI

Dünyanın en önemli 4 ırk arasında yer alan Kafkas arısının binden fazla bitki nektarından topladığı "Ardahan çiçek balı" kalitesiyle de adından söz ettiriyor. Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen Ardahan balı, 80-100 TL arasında alıcı bulurken, bünyesinde binden fazla bitki nektar bulunduran Ardahan Balı’nın 500 TL’den satılması gerekiyor.

BU YIL BAL BOL

Bal sağımı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, bal sağım sezonunun başladığını belirterek, sezonun verimli geçtiğini ifade etti.

Evliyaoğlu, "Şükür sezon iyi. Bir kovanda beklenen ortalamayla bal alındı. İnşallah arıcımız için her zaman böyle olur. Üyelerimizden aldığımız değerlendirmeler gayet iyi. Temennimiz hep böyle olmasıdır" dedi.

BAL ÜRETİCİLERİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Bal sağım sezonun kısa sürede tamamlanması beklenirken, önceki yıllara göre bu yıl daha kaliteli bal elde edildi.
Bir kovanda ortalama 15 kilogram bal elde ettiklerini ve bunun da beklentilerini karşıladığını aktaran bal üreticileri,
"Bu yılın balı bir önceki yıla göre daha kaliteli diyebiliriz. Şükür bereketli bir dönem yaşadık, mutluyuz. Beklenen verim alındı” dediler.

Bu haber 578 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet şah mar
    4 ay önce
    Özkan bey tam tersine bu yıl bal sezonu iyi değil belki göre göre biraz fark edebilir ama bizim göre göresi bitik durumda
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DAP DESTEĞİYLE SUSUZLUK TARİH OLUYOR
DAP DESTEĞİYLE SUSUZLUK TARİH OLUYOR
ELEKTRİK BORCUNA KIZDI, KENDİNİ YAKTI!
ELEKTRİK BORCUNA KIZDI, KENDİNİ YAKTI!