Reklam
Reklam
AZ DAHA BİRBİRİLERİNİ KIRIYORDULAR

AZ DAHA BİRBİRİLERİNİ KIRIYORDULAR

Aşıklar Esenyurt’ta atıştı Çıldır’lı büyük halk ozanları Aşık Şenlik ve Sabri Şimşekoğlu gibi ustaların günümüzdeki temsilcilerinden Aşıklar Gökmen Dursun ve Ercan Şimşekoğlu, merkezi Esenyurt’ta bulunan Çıldırlılar Derneği’nin düzenlediği organizasyonda hemşerileriyle buluştu.

02 Mayıs 2017 - 10:52
Reklam

Karşılıklı atışan Aşıklar, Esenyurtlu hemşerilerine eski köy odalarını yeniden hatırlattılar. İstanbul Çıldırlılar Derneği’nin Ardahan Kültür Evi binasındaki lokalinde gerçekleşen etkinlikte Aşıklar Gökmen Dursun ve Ercan Şimşekoğlu, Esenyurt’ta yaşayan hemşerilerine Anadolu kültürünün köklü geleneğini yeniden hatırlattı. Yöresel türküler eşliğinde karşılıklı olarak atışan Aşıklar, dinletiye katılanların büyük beğenisini kazandı.

KÖY ODALARI YENİDEN HATIRLANDI

Etkinliğin ardından bir açıklama yapan İstanbul Çıldırlılar Derneği Başkanı Ünal Kala, Çıldır’ın tarihinde ve kültüründe önemli bir yeri olan Aşıklık geleneğini İstanbul’da hemşerileriyle buluşturmak istediklerini söyledi.

Başkan Ünal Kala, “Aşıklık geleneği, bizim kültürümüzün, tarihimizin önemli bir parçasıdır ve bizler için ayrı bir öneme sahiptir. Bu gelenek eski yıllardan beri ağızdan ağıza, dilden dile Aşıklar aracılığıyla yaşayagelmiş ve yöremiz Aşık Şenlik gibi büyük bir halk ozanını yetiştirmiştir. Eski zamanlarda Aşıklar, köy köy gezer, köylülerin toplandığı köy odalarında halk hikayeleri anlatır ve atışmalar yapardı. Bugün burada İstanbul’da yaşayan hemşerilerimize o zamanları yeniden hatırlatmak istedik. Değerli aşıklarımız nostalji dolu ve keyifli geçen üç saatlik program yaptılar. Kendilerine buradan tekrar teşekkür ediyorum, ağızlarına, yüreklerine sağlık. Ayrıca etkinliğimize katılan hemşerilerimize ve Çıldır Lisesi mezunları 78’lilere de derneğimiz adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KİMLER KATILDI

Etkinliğe Çıldır Federasyonu Başkanı Kemal Şimşir, Aşık Şenlik Derneği Başkanı Halil Sayak, Kakaç Derneği Başkanı Şemistan Papakçı, Atalay Kavut, Dursun Ergen, Kubilay Bavaş, Yasin Güngör, Ergün Aslan, Mustafa Şimşek, Akif Söğüt ve Gürhan Şimşek gibi isimler katıldı.

Bu haber 1322 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Posof’a turistik Bungalov evler yapılıyor
Posof’a turistik Bungalov evler yapılıyor
Ardahan’dan Etiler’e, oradan da FOX’a
Ardahan’dan Etiler’e, oradan da FOX’a