Ardahanlılara yer yok!

Ardahanlılara yer yok!

2008 yılında kurulan Ardahan Üniversitesi kuruluş yıllarında yaşanan kadrolaşma sıkıntısı yeni yönetimde de devam ediyor.

06 Eylül 2017 - 13:13

Kurucu Rektör Prof Dr. Ramazan Korkmaz döneminde üniversite kadrolarında Ardahanlı kişilere az yer verilmesi siyasiler ve sivil toplum örgütleri tarafından tepkilere neden olmuştu. Korkmaz döneminde  kısmen Ardahanlı isimlerin yer bulduğu Arü’de yeni yönetim bu isimleri görevden alarak Erzurum’dan yöneticiler getirmesi dikkatlerden kaçmıyor.  

TÜM DEĞİŞİKLİK ERZURUM’DAN

8 Ay önce atanan Prof. Dr. Mehmet Biber yeni akademik yılla birlikte kadroları da değiştirmeye başladı. Şu ana kadar yapılan akademik ve idare görevlendirmelerde tercihlerin tamamı Erzurum’dan yapılmakta. Ardahan’da kriterleri tutan birçok isim üniversiteye geçiş yapmak istemesine rağmen değerlendirmeye alınmazken, Erzurum’dan Arü’ye şube müdürlerinin daire başkanı ve diğer kadrolara atanması dikkat çekti. 

FAKÜLTE GÖLE’YE KADRO ERZURUM’A 

Kadroların birer birer Erzurumlulara kaydırıldığı Arü’de, Fakülte ise Göle ilçesine kaydırıldı. Türkiye’de bir ilke imza atan Arü ilçeye fakülte açarak tarihe geçti. İlçelere Yüksekokul açılması gerekirken siyasi bir karar ile Göle İlçesine fakülte açan Arü yönetimi, Ardahan’a gelmesi gereken 400 öğrenicinin ilçeye kaymasına neden oldu.  

BÖLÜMLER KAPANIYOR PROFESÖRLER GİDİYOR

Yeni yönetimle birlikte Arü’de çatlak sesler çıkmaya başlarken, Arü’de görevli birçok profesörlerin yer arayışına girdiği ve gidecekleri sızan haberler arısında. Akademik kadroların yer arayışı içinde olduğu Arü’de bölümlerde öğrenci alamayıp kapanıyor. Yabancı öğrenci kontenjanlarının ağırlaştırılması ve Yeterli tanıtım yapılmamasından dolayı bu yıl mühendislik ve iktisat fakülteleri öğrenci alamayınca kapanma aşamasına geldi.  Geçen yıllara oranla öğrenci sayısında büyük bir düşüş olurken bu düşüşün en fazla Ardahan’a zarar vereceği tahmin ediliyor.   HABER MERKEZİ
 

Bu haber 2746 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • musa altın
  9 ay önce
  Ramazan Kkorkmaz denen adam Elazığlı ve Çıldırlıları doldurdu. nefsiyle hareket etti Ardahanlı yükserk lisans yapmış kişilerin yüzüne dahi bakmadı.ondan sonrada Ardahandan Ardahanlılar kaçıp gidiyor oluyor. siz sahip çıkmazsanız herkes gider.
 • Ardahanlı
  9 ay önce
  Ardahan ve Ardahanlının sahibi olmadıkça daha çok başkaları at koşturur bu memlekette. Ardahanlıların birlik olması ve bu atamalara karşı çıkması gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak Parti mitingine yağmur engeli
Ak Parti mitingine yağmur engeli
Atalay ve ekibinden Federasyona ziyaret
Atalay ve ekibinden Federasyona ziyaret