Reklam
Ardahanlı Kasap Semrah Doğan

Ardahanlı Kasap Semrah Doğan

Ardahanlıları gururlandıran ve yaptığı işle büyük başarılara imza atan 18 yıllık kasap Semrah Doğan, İstanbul Bağdat Caddesinde The Istanbul Butcher’da Cheff Semrah olarak kariyerine emin adımlarla yürüyor.

20 Temmuz 2017 - 22:02 - Güncelleme: 20 Temmuz 2017 - 22:18
Reklam

TÜRKİYE’NİN İLK UZMAN BAYAN KASABI

Dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye ve Avrupa’da  ünlü bir marka olan The Istanbul Butcher adlı modern bir kasapta çalışan Ardahan ili Göle İlçesine bağlı Yavuzlar Köyü (Üç Kilise) nüfusuna kayıtlı 1984 doğumlu 11 kardeşin 8 numarası olan Semrah Doğan, bir kız çocuğu annesi olarak 18 yıldır Türkiye’nin ilk uzman bayan kasabı olarak tanınıyor.

Ticaret Lisesi mezunu olan ve üniversite eğitimini dışarıdan devam eden Semrah Doğan, Küçüklüğünden beri hep farklı ve zor işlerin üstüne gittiğini söyledi. Kasaplığa ilgi çektiğini ve hep merak ettiğini belirten Doğan, okul öncesi ve sonrası da bu mesleği ilerlettiğini aktardı.

18 YILLIK EMEK SONUNDA GELEN KARİYER

Ümraniye, Bağdat Caddesi ve Kadıköy olmak üzere en güzel ve lüks semtlerde en güzel tezgahlarında çalışıp toplamda 18 yılı geride bıraktım diyen Semrah Doğan: “Bir çok tezgahtar yetiştirdim bayan olsun erkek olsun ve çok değerli ustalarla çalışma fırsatı da yakaladım. Kasaplık erkek işi gibi görünse de bir bayanın bunu aşıp zorluklarını geride bırakıp şimdi de dünyada 2. Türkiye’de ve Avrupa’da ilk olan çok değişik ve modern bir kasapta, İstanbul’un en elit ve nezih muhiti Bağdat Caddesinde The Istanbul Butcher’da uzman bayan kasap unvanıyla ilerliyorum” dedi.

KAYBOLMAKTAN KORKUYORUM

Doğduğum büyüdüğüm baba ocağından ve çok sevdiğim hemşerilerimden asla uzak kalmak istemiyorum diyen Cheff Semrah; “Ben hemşerilerimi çok seviyorum ve onların her zaman yanımda olmalarını istiyorum. Hemşerilerim yanımda olsa benim için özel bir duygu olacak. İstanbul büyük bir metropol, bizim birbirimizden haberimiz yok, bu kopukluğun önüne geçmek lazım. Aksi takdirde yarın bu büyük kentte hepimiz gelenek ve göreneklerimizi unutup kaybolacağız, tabi bu durum acı, bunun önüne geçmemiz lazım diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

CHEFF SEMRAH, THE ISTANBUL BUTCHER’DA

Ben kariyerimin en güzel anlarını yaşamaya başladım ve bu yolda memleketimin bana aşıladığı örf ve adetlerini insanlara tanıta tanıta devam ediyorum diyen The Istanbul Butcher’ın ünlü şefi Semrah Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

ARDAHANLA GURUR DUYUYORUM

“Bana nerelisiniz diye sorduklarında ‘Ardahanlıyım dediğimde’ daha çok ilgi çekiyorum ve ciddi teveccühler görüyorum. Bu da beni mutlu ediyor, Ardahanlı olmakla gurur ve onur duyuyorum. Hemşerilerimden özel bir ricam var, manevi desteklerini esirgemesinler.

AMACIM MESLEĞİMLE ARDAHANI DÜNYAYA TANITMAK

Daha önce kendi iş yerimde vardı ama şuanda bulunduğum yerde Show Girls olarak çalışıyorum. Burada uzman bayan kasap oluşum nedeniyle ulusal medyanın da dikkatlerini çekiyor. Yine bugün başka bir yerden röportajım vardı. Benim hedefim Ardahanlı bir bayan olarak, memleketimin her insanın azimli emektar ve karekterist yapısıyla güçlü duruşunu her kesime ileterek bunu dünyaya duyurmaktır ve tanıtmaktır.  Göle deki baba ocağına geçtiğimiz yıl en son gelmiştim. Annem babam her yıl giderler köyümüzü yalnız bırakmıyorlar. Tabi bu durum çalışanlar için mümkün değildir. Fırsat bulduğumda bunu değerlendiriyorum. Memleketimin havası da insanı da benim için vazgeçilmezdir. Memleketimi ve insanlarını çok seviyorum” diye konuştu.

                                                                                                  Haber: Özkan Karakaya

Bu haber 4726 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • kadın da keser
  1 yıl önce
  Köyde kart bir horozumuz vardı.Biraz hovarda idi,tavukların başında tüy bırakmamıştı.Artık ailece kesilmesine karar verdik.Babam evde olmadığından horozu kesmeye komşumuzun güllü kızı soyundu.Evet kesilmek üzere o*** bizim kart horoz cirlıyordu.Yürya peşine,zorda olsa kesilecek horozu yakaladık.Komşunun süslü kızı aa yazık dedi dudak altı gülerek, keselim mi şimdi.Annem ona kız kopar kafasını .Ama onu bizim noktali kız affetmedi.Besmele ile horozu önce kucağına aldı sakinleşsin diye.Cirlayınca okşadı,sonra ayaklarının altına aldı. Horoz başladı tepelenmeye.Cirlaması mahalleyi tuttu.Süslü kız ona cirlama sana fistanımın güllerini saydırayım da gör dedi.Güllü kız bismillah diyerek horozu yere yıktı.Kandan korkanlar bakmasın dedi.Boynuna üç, dört bıçak sürtünmesiyle horozdan aört… diye garip sesler geldi.Horozcağız güllü kızdan kurtuldu.Ancak başı güllü kızın elinde kaldı. Gonca güllü kız horoza şimdi gidebilirsin.Minik kızlar ve yakışıklı erkekler rahatlasın dedi.İyi günler dilerim.
 • misafir
  1 yıl önce
  Öncelikle kasap hanımefendiyi kutlarım.Bu konuda bir hatıramı anlatayım. Köyde kart,hırçın bir horozumuz vardı.Kesilmesine karar verdik.Horozu kesebilecek komşumuzun gözüpek kızı vardı.Bahçede gezinen hırçın horozu zor da olsa noktali kız bir ayağından yakaladı.Horozcağız başladı cirlayıp, çırpınmaya.Noktali kız dudak altı gülerek aaa yazık keselim mi şimdi dedi.Annem ona noktali muniş kopar kafasını dedi.Hemen noktali kız horozu ayaklarının altına aldı.Besmele ile başını kesti.Horozu afiyetle yedik onu.
 • cesaret
  1 yıl önce
  Semrah hanımı kutlarım.Dağ köylerinde bunun örneği çoktur.Bir tavuk kesmek için kasap aranmaz.Bayanlar bu gibi işleri kendileri rahatlıkla halledebiliyorlar.Kasaplık mesleğinde hanımefendiye başarılar dilerim.Sonuç olarak bayanların yapamayacağı iş yoktur diyebilirim.
 • cesaret
  1 yıl önce
  Kardeşimizi kutlar,mesleğinde başarılar dilerim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TAZİYE VE BAŞSAĞLIĞI
TAZİYE VE BAŞSAĞLIĞI
Ardahan İŞKUR, meslek kazandırıyor
Ardahan İŞKUR, meslek kazandırıyor