Reklam
Ardahan’ın Peynirleri gelecek kuşaklara aktarılacak

Ardahan'ın Peynirleri gelecek kuşaklara aktarılacak

24 Haziran 2019 - 02:16 - Güncelleme: 24 Haziran 2019 - 02:17
Reklam

Ardahan'da yöresel peynirlerin üretiminin yaygınlaşması amacıyla yerli ve yabancı üniversite öğrencilerine eğitim verildi. 

Göle ilçesinde faaliyet gösteren bir süt ürünleri firmasının ev sahipliğinde gerçekleşen eğitime, Ardahan Üniversitesi başta olmak üzere Macaristan, Yunanistan, Makedonya, Güney Kıbrıs Rum kesiminden ilgililer katıldı.

Ardahan Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve proje sorumlusu Harun Tümer, yaptığı açıklamada, Ardahan'daki dağ bitkileriyle harmanlanan peynirlerin, geleneksel yöntemler korunarak geliştirilmesini amaçladıklarını söyledi. 

Üniversite olarak bu kapsamda 3 günlük eğitim verdiklerini, bu eğitimin son derece verimli geçtiğini belirten Tümer, "Küçük ölçekli çiftlikler, genç kadın peynir üreticilerini korumak ve yenilikçi pazarlama tekniklerini oluşturmayı hedefliyoruz. E-ticaret yeterliliğini uygulayıp kırsal alanlardan kentsel alanlara geleneksel peynir ürünlerini ulaştırmak amacındayız." dedi. 

Makedonya Tetova Devlet Üniversitesinden AnılaPollozhani de farklı ülkelerin peynirlerini görüp kendi peynirlerini de tanıttıkları için çok mutlu olduğunu kaydetti. 
 

Bu haber 653 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Soruşturma başlatıldı
Soruşturma başlatıldı
Komşuda deprem paniği
Komşuda deprem paniği