Reklam
Reklam
Ardahan’da her şey yetişiyor

Ardahan’da her şey yetişiyor

07 Eylül 2019 - 14:38
Reklam

Havası sert diye bir şey yetişmez diyenlere inat, Ardahan’da toprakla buluşan her ürün olumlu sonuç veriyor.

Yenimahalle’de yaşayan Kazım Çiftçi ve eşi Esmer Çiftçi, bahçelerinde ektiği elma fidanlarının meyve vermesine çok sevindiklerini söylediler.

Çiftçi ailesi, bahçelerinde elmanın yanı sıra, domates, salatalık, kabak, çilek, kiraz, vişne, havuç, fasulye, mısır, marul, turp, patates, soğan, lahana, kavun, karpuz ve birçok ürün tohumunu toprakla buluşturdu.

Ardahan’ın toprak altı tarıma daya uygun olduğunu söyleyen Esmer Çiftçi, “Ardahan’da toprakla buluşan her tohum meyvesini veriyor. Biz elmanın dışında tüm ürünleri yetiştirdik ve sonuç aldık. Daha önce elma fidanını diktik ve bir iki yıl sonra elmaları toplamaya başladık. Ardahan’ın toprağı zengin, toprağa attınız her tohum yetişiyor. Ardahan’da bir şey yetişmez diyenler gelip bahçemizi ziyaret etsinler. Ürünler için zaman ayırıyoruz ama sonuç alıyoruz. Bahçemizde ki tüm ürünler doğal olup ve çok lezzetlidir. Hiç birisinde kimyasal gübre yoktur hepsi doğaldır” dedi.

Uğraş verilirse Ardahan’da her türlü ürün yetişir diyen Kazım Çiftçi ise, 2007 yılından itibaren eşi ile birlikte böyle bir karar aldıklarını ve pazara inmeden tüm ihtiyaçlarını kendi bahçelerinde ürettikleri ürünlerden elde ettiklerini söyledi.

Eşinin bahçe işine destek verdiğini ve kendisiyle birlikte çalıştığını belirten Çiftçi, “toprakla uğraşmak, toprağa dokunmak insanı sakinleştirir. Toprak, insanın vücudunda bulunan negatif enerjiyi alır. Bunun için toprakla uğraşmak bize zevk veriyor. Her yıl düzenli olarak bahçemize ürün ekiyoruz ve Eylül ayının ilk haftasında ürünlerimiz meyve veriyor” dedi.

Bu haber 6992 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • tarık
  1 hafta önce
  memleketimiz cok güzel ama birsey kafama takılıyor dolu yağınca bırandamı çekiyorsunuz .
 • Dinçer demir
  1 hafta önce
  Bir ardahanlı olarak sizleri tebrik ediyorum
 • Filiz Topçu
  1 hafta önce
  Tebrik edeyorum bunların bir çoğunu\'da Gölede ektik olmaz diye birşey yok hepsi oldu .Filiz ,Fevzi Topçunun bahçesi
 • ÖzcanÖzdemir
  1 hafta önce
  Bizim topraklarımız bereketli dır değerlendirmeli
 • ÖzcanÖzdemir
  1 hafta önce
  Maşallah, zaten biz biliyoruz her meyve sebze yetişiyor bundan 30 öncesi biz bu yetiştiriciliği n yapıyordum çünkü bizim iklim artvin yanı karadeniz ilklimi ile aynıdır yeterki çalışalım benim köyüm de herşey yetişmektedir , çıldır akkıraz köyü . bereketli olsun .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Posof’a turistik Bungalov evler yapılıyor
Posof’a turistik Bungalov evler yapılıyor
Köprülü Belediyesi tam gaz çalışıyor
Köprülü Belediyesi tam gaz çalışıyor