Reklam
ARDAHAN BİRİNCİ OLDU

ARDAHAN BİRİNCİ OLDU

29 Temmuz 2019 - 12:19
Reklam

Ardahan, Türkiye genelinde kişi başına gelirini en çok artıran birinci şehir oldu. 

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreter Vekili Oktay Güven, 2014-2017 yıllarında Türkiye genelinde kişi başına gelirini en çok artıran birinci şehrin Ardahan olduğunu söyledi. 

Kars Lokantacılar Esnaf Odası’nın KESOB Toplantı Salonu’nda düzenlediği esnaf kurum müdürleri buluşmasında konuşan SERKA Genel Sekreter Vekili Oktay Güven, turizmin gelişmesi, dikkat edilmesi gereken hususlar ve SERKA’nın destek faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 

Verilere dayanarak konuşmasını sürdüren Güven, 2014-2017 yıllarında Türkiye genelinde kişi başına gelirini en çok artıran birinci şehrin Ardahan, ikinci şehrin ise Kars olduğunu bunun da gelen turist sayısı ve yöresel ürünlere olan talepten kaynaklandığını ifade etti. 

Tüm bunların çalışmakla olumlu sonuçlar verdiğine dikkat çeken Güven, bu rakamların TÜİK istatistik rakamları olduğunu söyleyerek Iğdır’ın 4. Ağrı’nın da 12. Sırada olduğunu kaydetti. Yaklaşık 90 yıllık bir süreçten yani TÜİK’in kurulmasından bu yana elde edilen verilere dayanarak bu ifadelerde bulunduğunu vurguladı. Kars’ın tarihinde ilk defa böyle bir başarı yakaladığını söyleyen Güven, bunun tesadüf olmadığını ileri de bunun devamının olmasını da beklediklerini sözlerine ekledi. Göç konusuna da değinen Güven, “Şu an Kars, tarihi itibariyle 2018 yılında en az göç verdiği dönemi yaşadı. Bu da binde eksi 7’ye tekabül ediyor. Bu rakama binde eksi 32’lerden gelindi.

Bu haber 7562 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DAP DESTEĞİYLE SUSUZLUK TARİH OLUYOR
DAP DESTEĞİYLE SUSUZLUK TARİH OLUYOR
ELEKTRİK BORCUNA KIZDI, KENDİNİ YAKTI!
ELEKTRİK BORCUNA KIZDI, KENDİNİ YAKTI!