Reklam
Reklam
9 köy Çıldır’a bağlanmak istiyor

9 köy Çıldır'a bağlanmak istiyor

1992 Yılında yenden vilayet olan Ardahan’ın 9 Köyünün Kars’a bağlayan siyasilere tepkiler her geçen gün artarak devam ediyor.

27 Temmuz 2017 - 21:17 - Güncelleme: 27 Temmuz 2017 - 23:47
Reklam

Ardahan’dan alınarak Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlanan ve o günden bugüne yeterli hizmet göremeyen 9 köyün yeniden Ardahan’a bağlanmasını isteyen Kakaç Köyü Dernek Başkanı Şemistan Papakçı, “yapılacak bir referandumla yeniden Ardahan’a bağlanmak istiyoruz” dedi.

Posof ilçesinde bu yıl 9’ncusu düzenlenen Âşıklar ve Türkü Şöleni’ne katılan Kakaç Köyü Dernek Başkanı Şemistan Papakçı, Gazetemizin imtiyaz sahibi Özkan Karakaya’ya içini döktü.

İNSANLAR AĞLIYOR

Çok dertli olduğunu ve bir an önce Çıldır’a bağlanmak istediklerini aktaran Başkan Papakçı: “Ardahan, Çıldır, Posof, Hanak, Damal ve Göle’yi seviyoruz. Burada yaşayan tüm halkımızı çok seviyoruz. Köyümüz Arpaçay’a bağlandıktan sonra kendimizi bir yetim ve garip gibi görüyoruz, kimliğimizde hala Çıldır yazıyor. Geçmişte yapılan bu hatanın ve haksızlığın bir an önce düzeltilmesini sabırsızlıkla istiyoruz” ifadesini kullandı.

İstanbul’da yaşayan Kakaç’lılar Çıldır’a bağlanmak istiyor diyen Papakçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Köyümüzün sorunları çok, yollarımız bozuk, Arpaçay’a bağlandığı günden itibaren hiçbir hizmet alamamış ve kaderine terk edilmiş durumdadır. 2000’li yıllarda yollarımız kardan kapalı olduğu için İstanbul’dan köyümüze gelen bir üniversite öğrencimiz at kızağıyla hastaneye götürülmeye çalışılıyor ancak, sarı yokuş dediğimiz yerden bu gencimiz can verir. O gün bu gündür yine hiçbir önlem alınamadı ve hiçbir hizmet gelmedi.

Türkiye’de Camii minaresi olmayan tek yer Kakaç köyüdür. İmam ve lojman yok. Taziye evi ve misafirhane yok. Ölülerimizin yattığı mezarlıkların duvarları yıkılmış, köy adeta virane olmuş. Biz dernek olarak kısıtlı imkanlarla köyümüzü temsil etmeye gittik ama maalesef biz onların sorunu için gittik onların dertlerine derman olmaya gittik, gereken ilgiyi desteği göremedik.  

Kars´ın Arpaçay ilçesi ile hiç bir ideolojik ve sosyolojik bağı bulunmayan, dokuz köy, Çıldır özlemini dilinden düşürmemiştir. Çıldır ilçesi ve köyleri ile 400-500 yıllık dede baba dostlukları bulunan dokuz köy, Kars´ın ve Arpaçay´ın kaderine terk edilen hizmetler noktasında geri bırakılan köyleri olmaktan derhal kurtulması gerekmiyor mu?”                

Bu haber 2489 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Posof’a turistik Bungalov evler yapılıyor
Posof’a turistik Bungalov evler yapılıyor
Ardahan’dan Etiler’e, oradan da FOX’a
Ardahan’dan Etiler’e, oradan da FOX’a